T83D226K035EZZL
Mfr.Part #
T83D226K035EZZL
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
D
Dissipation Factor :
6 %
Type :
Molded
Depth :
4.3mm
Tan Delta :
0.06
Weight :
295.005138mg
Capacitance :
22µF
EAR99
Ratings :
COTS
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
7.7μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Number of Terminations :
2
Height :
3.1mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Length :
7.3mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
T83D226K035EZZL
Vishay / Sprague T83D226K035EZZL
22μF ±10% 400mOhm 2-Termination Polar TANTALUM 7.7μA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T83D226K035EZZL Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 400mOhm.The leakage current of this capacitor is 7.7μA. The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T83D226K035EZZL Features
a leakage current of 7.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %