T83B336K010EZZL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T83B336K010EZZL
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 10V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
2.1mm
HTS Code :
Capacitance :
33μF
Length :
3.5mm
Weight :
65.005457mg
Ratings :
COTS
Feature :
High Reliability
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Published :
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
3.3μA
Height Seated (Max) :
0.083 2.11mm
Dissipation Factor :
6 %
Series :
TANTAMOUNT®, T83
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Pbfree Code :
No
Manufacturer Size Code :
B
Polarity :
POLARIZED
Width :
2.8mm
Datasheets
T83B336K010EZZL
Vishay / Sprague T83B336K010EZZL
33μF ±10% 600mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 3.3μA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T83B336K010EZZL Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 600mOhm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 3.3μA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T83B336K010EZZL Features
a leakage current of 3.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %