T77V1D10-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T77V1D10-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Mounting :
Through Hole
Product :
Power Relays
Series :
T77
Product Category :
General Purpose Relays
Features :
Length :
18.2 mm
Subcategory :
Relays
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
T77V1
Mounting Type :
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Coil Type :
DC Monostable
Width :
10.2 mm
Power Consumption :
450 mW
Operating Temperature :
-30 to 85 °C
Contact Current Rating :
10 A
Contact Arrangement :
SPST-NO
RoHS :
Details
Termination Style :
PC Pin
Coil Insulation :
Class F
Relay Construction :
Non-Latching
Product Length :
18.2 mm
Package :
Bulk
Minimum Dropout Voltage :
1.2 VDC
Type :
Miniature PCB Relay
Contact Current :
10A
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Coil Resistance :
1.28 kOhm
Product Type :
General Purpose Relays
Must Operate Voltage :
18 VDC
Height :
14.7 mm
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Termination :
Solder Pin
Contact Configuration :
SPST-NO
Product Status :
Active
Brand :
TE Connectivity / PandB
Coil Current :
18.8 mA
TE Connectivity
Operate Time :
10 ms
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
4 ms
Switching Voltage :
277 VAC, 30 VDC