T77S1D10-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T77S1D10-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Resistance :
320Ω
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
PC Pin
Application :
PCB
Contact Termination :
Solder Pin
Product :
Power Relays
Mounting Type :
PCB Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Power Consumption :
450 mW
Must Release Voltage :
0.6 Vdc
Coil Type :
Non-Latching
Package :
Bulk
Number of Poles :
1
Type :
Standard
Coil Insulation :
Class F
Contact Rating (Current) :
10 A
Operate Time :
10 ms
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Type :
Through Hole
Coil Current :
37.5 mA
Contact Current Rating :
10 A
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Brand :
TE Connectivity / PandB
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Release Time :
4 ms
Switching Current :
10A
Memory Size :
16Mbit
Product Type :
General Purpose Relays
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Coil Voltage :
12V DC
Access Time :
Length :
18.2mm
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Clock Frequency :
85MHz
Height :
14.7mm
Subcategory :
Relays
Seal Rating :
Sealed - Fully
Series :
T77
Contact Configuration :
SPST
Features :
Width :
10.2 mm
Depth :
10.2mm
Switching Voltage :
277 VAC, 30 VDC