T556B107K040AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T556B107K040AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 40V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.378 9.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±10%
Series :
T556
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
40V
Manufacturer Size Code :
B
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm