T555B107M060AH
Mfr.Part #
T555B107M060AH
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard
Description
CAP TANT POLY 100UF 60V SMD
Manufacturer :
KEMET
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
B
Size / Dimension :
0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Nonstandard
Series :
T555
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.378 9.60mm
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated :
60V
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C