T550B406K030AT4251
Mfr.Part #
T550B406K030AT4251
Description
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL
Tantalum - Polymer Capacitors
Lead Diameter :
640 μm
Packing Method :
Tray
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.275A
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Capacitance :
40μF
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
16.28mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm
Voltage - Rated DC :
30V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
9μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
T550
Published :
Tolerance :
±10%
B
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
5 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C