T550B227M008AH4250
Mfr.Part #
T550B227M008AH4250
Description
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL
T550
Diameter :
7.92mm
Type :
Hermetically Sealed
Number of Terminations :
2
2000 hours
Ripple Current :
1.51A
Published :
Packing Method :
Tray
Tolerance :
±20%
Length :
16.28mm
Dissipation Factor :
5 %
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Lead Diameter :
640 μm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
32 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Capacitance :
220μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
13.2μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
8V
Reach Compliance Code :
not_compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm