T540B226M010BH6610
Mfr.Part #
T540B226M010BH6610
Description
CAP TANT POLY 22UF 10V 1411
Type :
Polymer
Product Weight (g) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
10VDC
ESR (Ohm) :
0.08
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Equivalent Series Resistance Type :
Very Low
Mounting Type :
Surface Mount
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
Product Height (mm) :
1.9
Mounting :
Surface Mount
Case Style :
Molded
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Package / Case :
Product Length (mm) :
3.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Tantalum Capacitors
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
IR (mA) :
Voltage - Rated :
10 V
Base Product Number :
T540B
Case Code :
B
IL (uA) :
22
HTS :
Tolerance :
20%
Subcategory :
Capacitors
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Construction :
Flat
Capacitance Value :
22uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Manufacturer Size Code :
B
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
2.8
High Shock and Vibrating :
yes
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Status :
Active
Polarity :
Polar
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Capacitance :
22 µF
Number of Terminals :
2
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T540B226M010BH6610 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Voltage:10VDC, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:3528-21, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, T540B226M010BH6610 pinout, T540B226M010BH6610 datasheet PDF, T540B226M010BH6610 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T540B226M010BH6610 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.