T521V476M020ATE080
Mfr.Part #
T521V476M020ATE080
Description
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Tradename :
KO-CAP
Mounting :
Surface Mount
Tolerance :
20%
ESR (Ohm) :
0.08
Product Weight (g) :
Case Style :
Molded
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Polarity :
Polar
IR (mA) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Case Code :
V
Width :
4.3 mm
Voltage :
20VDC
Product Type :
Tantalum Capacitors
Product Height (mm) :
1.8
Type :
Polymer
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
Packaging :
Reel
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
IL (uA) :
94
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 1.8
Base Product Number :
T521V
Voltage - Rated :
20 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Series :
T521 SSD
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Length (mm) :
7.3
Special Feature :
Low ESR|High Ripple Handling|High Frequency
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Depth (mm) :
4.3
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
High Shock and Vibrating :
yes
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
ESR :
80 mOhms
Manufacturer Size Code :
V
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
47 uF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Ripple Current :
1500 mA
Capacitance Value :
47uF
HTS :
Length :
7.3 mm
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Leakage Current :
94 uA
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Features :
GENERAL PURPOSE
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T521V476M020ATE080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:20VDC, Type:Polymer, Package / Case:7343-19, Mounting Type:Surface Mount, T521V476M020ATE080 pinout, T521V476M020ATE080 datasheet PDF, T521V476M020ATE080 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T521V476M020ATE080 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.