T502B106M016AG6310
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T502B106M016AG6310
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Manufacturer Size Code :
B
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Terminal Finish :
Gold (Au)
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8Ohm
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~230°C
Mounting Type :
Surface Mount
KEMET T502B106M016AG6310
10μF ±20% 2.8Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T502B106M016AG6310 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2.8Ohm.