T405-800B-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T405-800B-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
RMS Current (Irms) :
4A
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
20V/us
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Lead Free :
Lead Free
Hold Current :
10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Weight :
260.39037mg
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
6.22mm
RMS On-state Current-Max :
4A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height :
2.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current (Max) :
0.005mA
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Rated DC :
800V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
30A 31A
Current Rating :
4A
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
T405
Package / Case :
Length :
6.73mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ