T3V3LCS3-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T3V3LCS3-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 3.3VWM 19VC SOD323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Reverse Breakdown Voltage :
4V
Published :
Capacitance @ Frequency :
3pF @ 1MHz
Type :
Zener
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19V
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
350W
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
3.3V
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
T3V3
Breakdown Voltage :
4V
Test Current :
1mA
Polarity :
Unidirectional
Leakage Current :
5μA
Length :
1.8mm
Peak Pulse Current :
20A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Power Dissipation :
350W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Working Voltage :
3.3V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Termination :
SMD/SMT
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
19V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20A 8/20μs