T351A475K010AT
Mfr.Part #
T351A475K010AT
Package / Case
Dipped
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V RADIAL
Package / Case :
Dipped
Height :
9.6mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Length :
9.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
4.7μF
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Surface Mount :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Leakage :
500nA
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Dissipation Factor :
5 %
Tan Delta :
0.05
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Polar
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Voltage - Rated DC :
10V