SWPA4018S3R6MT
Mfr.Part #
SWPA4018S3R6MT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 3.6UH 1.2A 117MOHM SMD
Fixed Inductors
Features :
Series :
SWPA
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Drum Core, Wirewound
Inductance :
3.6 µH
Current - Saturation (Isat) :
2.5A
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
117mOhm Max
Size / Dimension :
0.157 L x 0.157 W (4.00mm x 4.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
1.2 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
51MHz
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Shielded
Ratings :
Product Status :
Active
Datasheets
SWPA4018S3R6MT
Shenzhen Sunlord Electronics SWPA4018S3R6MT
SWPA4018S3R6MT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Sunlord stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD