SWPA252012S1R2NT
Mfr.Part #
SWPA252012S1R2NT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 1.46A 129MOHM SM
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.38A
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) :
129mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Shielding :
Shielded
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
1.46 A
Features :
Inductance :
1.2 µH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Type :
Drum Core, Wirewound
Tolerance :
±30%
Supplier Device Package :
Series :
SWPA
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
SWPA252012S1R2NT
Shenzhen Sunlord Electronics SWPA252012S1R2NT
SWPA252012S1R2NT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Sunlord stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD