SWI5-12-EW-P5
Mfr.Part #
SWI5-12-EW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Stock
244
In Stock :
244
Current - Output (Max) :
500mA
Region :
Europe
Subcategory :
AC-DC Power Supply
CUI Inc.
Cord Length :
59" (1.50m)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Brand :
CUI Inc.
Minimum Operating Temperature :
0 C
Mounting Style :
Wall Mount
Size / Dimension :
2.60" L x 0.98" W x 2.80" H (66.0mm x 25.0mm x 71.2mm)
Series :
SWI5-E (6W)
Form :
Wall Mount (Class II)
Product :
Fixed Plug
Package :
Box
Polarization :
Positive Center
Input Connector :
CEE 7/16
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Efficiency :
80.9%
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Approval Agency :
CE
Load Regulation :
Regulated
Output Power :
6 W
Weight :
Region Utilized :
Europe
Standard Number :
Voltage - Output :
12V
Connector Type :
Barrel Connector
Approvals :
CE
No Load Power Consumption :
75mW
Number of Outputs :
1 Output
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Applications :
ITE (Commercial)
Power (Watts) :
6 W
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC