SWG030-05-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWG030-05-C
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Product Category :
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 3 :
Current - Output 1 :
6 A
Features :
DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
4.68Lx3.07W x 1.36 H 118.8mmx78.0mmx34.5mm
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Product Status :
Obsolete
Type :
Enclosed
Published :
Feature :
Voltage - Output 2 :
Series :
SWG030 (30W)
Package :
Bulk
Voltage - Output 4 :
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output 6 :
Approval Agency :
CE, cURus, DEMKO
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Load Required :
Height :
34.544mm
Efficiency :
77%
Approvals :
CE, cURus, DEMKO
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
6A
Max Power Dissipation :
30W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
30W
Current - Output (Max) :
6A
Voltage - Output 1 :
5V
Operating Temperature :
-10°C~71°C With Derating
Datasheets
SWG030-05-C
SWG030-05-C datasheet pdf and AC DC Converters product details from Sanken stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP