SW3006A/C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SW3006A/C
Manufacturer
NKK Switches
Description
DPDT ON-ON FRONT PANEL MOUNT SOL
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
15A
Termination Style :
Solder Lug
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Series :
SW
Ingress Protection :
DUST PROOF
Operating Temperature :
-10°C~70°C
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
20A AC/DC
Voltage - Rated DC :
30V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Electrical Life :
10,000 Cycles
Switch Function :
On-On
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Voltage - Rated AC :
125V