SV190115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV190115
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE IP20 MOD
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Amplifiers
Indicator :
LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Inputs :
1
Shielding :
Unshielded
Series :
SV
Response Frequency :
5Hz
Voltage - Supply :
115VAC
Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Connector
Package / Case :
Module
Sensor Type :
Capacitive
Published :
2003
Ingress Protection :
IP20
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Supply Voltage :
115V
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Datasheets
SV190115
Carlo Gavazzi SV190115
115VAC Capacitive Module SV Series Connector Module
SV190115 Overview
In order to make things easier for you, it's included in the Module package. It is possible to operate proximity sensors successfully at a temperature of -20°C~50°C. Maximum efficiency is achieved by setting proximity sensors' supply voltage to 115V.
SV190115 Features
SV Series
Operating Temperature: -20°C~50°C
Voltage - Supply: 115VAC
Response Frequency: 5Hz