SV06CC184KAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV06CC184KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 630V X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
14mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size Code :
Feature :
High Voltage
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
10.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Series :
SV
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.551Lx0.200W 14.00mmx5.08mm
Width :
5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
630V
Capacitance :
0.18µF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
SV06CC184KAR
KYOCERA AVX SV06CC184KAR
SV 0.18μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.551Lx0.200W 14.00mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
SV06CC184KAR Overview
A 0.551Lx0.200W 14.00mmx5.08mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
SV06CC184KAR Features
a size/dimension of 0.551Lx0.200W 14.00mmx5.08mm