SV05WC183KAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV05WC183KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 2.5KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Dissipation Factor :
2.5 %
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.018μF
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
Series :
SV
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
5.08mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
9.52mm
Size / Dimension :
0.469Lx0.200W 11.90mmx5.08mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Lead Style :
Straight
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
10.2mm
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
31.8mm
Lead Diameter :
640 μm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Datasheets
SV05WC183KAR
KYOCERA AVX SV05WC183KAR
SV 0.018μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.469Lx0.200W 11.90mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial