STTH30W03CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STTH30W03CW
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 300V 15A TO247
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
STTH30
Length :
15.75mm
Peak Reverse Current :
100μA
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-65°C
Forward Current :
30A
Number of Elements :
2
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-247-3
Number of Phases :
1
Mount :
Through Hole
Diode Type :
Standard
Reverse Voltage :
300V
Forward Voltage :
1.6V
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Recovery Time :
230 ns
Height :
20.15mm
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Reverse Recovery Time :
20ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 300V
Mounting Type :
Through Hole
Average Rectified Current :
15A
Width :
5.15mm
Number of Terminations :
3
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 15A
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Application :
HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
Datasheets
STTH30W03CW
STMicroelectronics STTH30W03CW
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 15A 300V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
STTH30W03CW Overview
The device operates when the forward voltage is set to 1.6V.The device operates when the forward voltage is set to 30A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 100μA.
STTH30W03CW Features
1.6V forward voltage