STTH30AC06FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STTH30AC06FP
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220
Stock
660
In Stock :
660
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Case Connection :
Isolated
Series :
ECOPACK®
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Configuration :
Single
Base Part Number :
STTH30
Number of Phases :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Single
Reverse Recovery Time :
60ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.95V @ 30A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 600V
Surface Mount :
No
Diode Element Material :
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Application :
HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
Reverse Current-Max :
20μA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diode Type :
Standard
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Output Current-Max :
30A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
270A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Datasheets
STTH30AC06FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.95V @ 30A 175°C Max 20μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-3 Full Pack Through Hole
STTH30AC06FP Overview
When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 20μA.Output current maximum is 30A.
STTH30AC06FP Features
A maximum reverse current of 20μA
30A is the maximum value