STTH20L03CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STTH20L03CT
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Terminal Position :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Reverse Voltage :
300V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Base Part Number :
STTH2
Diode Type :
Standard
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Reverse Recovery Time :
26 ns
Forward Current :
20A
Number of Terminations :
3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Element Configuration :
Common Cathode
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 300V
Mount :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
100μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
10A
Packaging :
Tube
Number of Phases :
1
Recovery Time :
200 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
ECCN Code :
EAR99
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Package / Case :
TO-220-3
Number of Pins :
3
Datasheets
STTH20L03CT
STMicroelectronics STTH20L03CT
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~175°C 10A 300V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STTH20L03CT Overview
In the case of 20A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 100μA.