STTH1003SBY-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STTH1003SBY-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 300V 10A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Peak Reverse Current :
10μA
Reverse Recovery Time :
35 ns
Max Reverse Leakage Current :
10μA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Lead Free :
Lead Free
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Case Connection :
CATHODE
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 300V
Mount :
Surface Mount
Recovery Time :
13 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Application :
EFFICIENCY
Factory Lead Time :
15 Weeks
Average Rectified Current :
10A
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Standard
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 10A
Max Operating Temperature :
175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
STTH10
Datasheets
STTH1003SBY-TR
STMicroelectronics STTH1003SBY-TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 10A -40°C~175°C 10μA @ 300V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
STTH1003SBY-TR Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.Devices with this rating have an average rectified current of 10A volts.10A is the maximum value of forward current.Using the data chart, the peak reverse is 10μA in the datasheets.
STTH1003SBY-TR Features
a maximal reverse leakage current of 10μA volts
an average rectified current of 10A volts