STPSC12H065CT
Mfr.Part #
STPSC12H065CT
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO220
Base Part Number :
STPSC12
Peak Reverse Current :
250μA
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
6.000006g
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
650V
Max Operating Temperature :
175°C
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-220-3
Forward Voltage :
1.56V
Forward Current :
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75V @ 6A
1
Output Current-Max :
6A
Application :
Power
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Average Rectified Current :
6A
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Non-Repetitive Surge Current :
60A
Packaging :
Tube
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
650V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60μA @ 650V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
400A
Datasheets
STPSC12H065CT
STMicroelectronics STPSC12H065CT
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~175°C 6A 650V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STPSC12H065CT Overview
In operation, this device will be set to 1.56V volts forward.There is a maximum output voltage of 6A.In operation, this device will be set to 12A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 250μA V.
STPSC12H065CT Features
1.56V forward voltage
a maximum output voltage of 6A
a peak voltage of 250μA
a reverse voltage peak of 250μA
STPSC12H065CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPSC12H065CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23