STPS6M100SF
Mfr.Part #
STPS6M100SF
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
100V POWER SCHOTTKY RECTIFIER
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature (Max) :
175°C
Diode Type :
Schottky
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35μA @ 100V
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Forward Voltage-Max :
0.8V
Base Part Number :
STPS6
Terminal Form :
Flat
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Surface Mount :
yes
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200A
Number of Terminations :
3
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Connection :
CATHODE
Series :
ECOPACK®2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Current-Max :
35μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
6A
Datasheets
STPS6M100SF
STMicroelectronics STPS6M100SF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 35μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
STPS6M100SF Overview
A maximum reverse current of 35μA is allowed when it reaches this value.There is no maximum output current when the value is 6A.
STPS6M100SF Features
A maximum reverse current of 35μA
6A is the maximum value
STPS6M100SF Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS6M100SF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB