STPS6M100DEE-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS6M100DEE-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 6A POWERFLAT
Stock
86
In Stock :
86
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Length :
3.4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Forward Current :
6A
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
8-PowerTDFN
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Output Current-Max :
6A
Max Reverse Leakage Current :
30µA
Max Surge Current :
100A
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Phases :
1
Case Connection :
CATHODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780mV @ 6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 100V
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
8
Number of Terminations :
3
Average Rectified Current :
6A
Number of Elements :
1
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Height :
1.05mm
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Terminal Position :
Dual
Width :
3.4mm
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
STPS6
Radiation Hardening :
No
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
JESD-30 Code :
S-PDSO-N3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reverse Current :
30µA
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Forward Voltage :
780mV
Datasheets
STPS6M100DEE-TR
STMicroelectronics STPS6M100DEE-TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 780mV @ 6A 150°C Max 30μA @ 100V 3-Termination Cut Tape (CT) 8-PowerTDFN Surface Mount
STPS6M100DEE-TR Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 30μA volts.As a result, this device has a rectified current of 6A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 6A.There is no maximum value for 100A surge current.Using the output current as an example, 6A is the maximum value.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 30μA.
STPS6M100DEE-TR Features
a maximal reverse leakage current of 30μA volts
an average rectified current of 6A volts
6A is the maximum value
the peak reverse is 30μA
STPS6M100DEE-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS6M100DEE-TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB