STPS40L45CW
Mfr.Part #
STPS40L45CW
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Radial, Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 20A
Terminal Position :
Single
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
45V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600μA @ 45V
Package / Case :
TO-247-3
Element Configuration :
Common Cathode
Pin Count :
3
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
230A
Current Rating :
40A
Mounting Type :
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
230A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tube
HTS Code :
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
1
Average Rectified Current :
20A
Application :
Power
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Terminations :
3
JEDEC-95 Code :
TO-247AC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Forward Current :
40A
Forward Voltage :
690mV
Base Part Number :
STPS40
Peak Reverse Current :
600μA
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
STPS40L45CW
Vishay STPS40L45CW
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 20A 45V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
STPS40L45CW Overview
Devices that have a forward voltage of 690mV will operate.Devices that have a forward voltage of 40A will operate.Array is possible to draw current from the part of 40A.The reverse voltage peak of this device is 600μA.
STPS40L45CW Features
690mV forward voltage
a peak voltage of 600μA
a reverse voltage peak of 600μA
STPS40L45CW Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS40L45CW applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23