STPS30150CFP
Mfr.Part #
STPS30150CFP
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Max Reverse Leakage Current :
6.5μA
Number of Elements :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Average Rectified Current :
15A
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Lead Free :
Lead Free
Case Connection :
Isolated
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Diode Type :
Schottky
Element Configuration :
Common Cathode
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6.5μA @ 150V
Number of Phases :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
30A
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
3
Voltage - Rated DC :
150V
Forward Current :
30A
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Pin Count :
Peak Reverse Current :
6.5μA
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
Base Part Number :
STPS30150
Mount :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Max Surge Current :
220A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 15A
Forward Voltage :
1V
Datasheets
STPS30150CFP
STMicroelectronics STPS30150CFP
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 15A 150V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack Through Hole
STPS30150CFP Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 1V.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 220A.This device will operate when the forward voltage is set to 30A.The part can be used to draw a current of 30A.A reverse voltage peak of 6.5μA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 6.5μA, which is the current flowing from that semiconductor device.
STPS30150CFP Features
1V forward voltage
a peak voltage of 6.5μA
a reverse voltage peak of 6.5μA
STPS30150CFP Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS30150CFP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23