STPS2L40ZFY
Mfr.Part #
STPS2L40ZFY
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123F
Stock
1
In Stock :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Elements :
Reverse Current-Max :
35μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SOD-123F
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630mV @ 2A
Terminal Form :
Flat
Number of Phases :
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
STPS2L40
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Configuration :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Application :
Power
Forward Current :
2A
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35μA @ 40V
Datasheets
STPS2L40ZFY
STMicroelectronics STPS2L40ZFY
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 630mV @ 2A -40°C~175°C 35μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
STPS2L40ZFY Overview
Forward current may not exceed 2A.Upon reaching 35μA, there is no more reverse current allowed.
STPS2L40ZFY Features
A maximum reverse current of 35μA
STPS2L40ZFY Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS2L40ZFY applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB