STPS20M80CG-TR
Mfr.Part #
STPS20M80CG-TR
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Surge Current :
220A
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Package / Case :
Diode Element Material :
SILICON
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
220A
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-65°C
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
10A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Peak Reverse Current :
30µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Common Cathode
Application :
EFFICIENCY
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740mV @ 10A
Height :
4.6mm
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Leakage Current :
30µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Base Part Number :
STPS20
Forward Voltage :
905mV
Max Power Dissipation :
6.7kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
9.35mm
Length :
10.4mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 80V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Forward Current :
20A
Terminal Position :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
2
Datasheets
STPS20M80CG-TR
STMicroelectronics STPS20M80CG-TR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 10A 80V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
STPS20M80CG-TR Overview
The device operates when the forward voltage is set to 905mV.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 220A.The device operates when the forward voltage is set to 20A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 30μA.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 30μA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.In electronic or electrical devices, this is the device that produces the most 6.7kW heat (energy loss or waste).
STPS20M80CG-TR Features
905mV forward voltage
a peak voltage of 30μA
a reverse voltage peak of 30μA
STPS20M80CG-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS20M80CG-TR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23