STPS1L30MF
Mfr.Part #
STPS1L30MF
Package / Case
DO-222AA
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A STMITEFLAT
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
390μA @ 30V
Average Rectified Current :
1A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
390μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Case Connection :
CATHODE
Terminal Form :
Flat
Max Surge Current :
50A
Package / Case :
DO-222AA
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
390mV @ 1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
-65°C
Output Current-Max :
1A
Base Part Number :
STPS1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reverse Current :
390μA
Number of Elements :
1
HTS Code :
Forward Voltage :
390mV
Forward Current :
1A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Pin Count :
3
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Datasheets
STPS1L30MF
STMicroelectronics STPS1L30MF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 390mV @ 1A 150°C Max 390μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-222AA Surface Mount
STPS1L30MF Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 390μA volts.Devices like this have an average rectified current of 1A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 50A.Output current maximum is 1A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 390μA.
STPS1L30MF Features
a maximal reverse leakage current of 390μA volts
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 390μA
STPS1L30MF Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS1L30MF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB