STPS15M80CG-TR
Mfr.Part #
STPS15M80CG-TR
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 80V
Forward Voltage :
870mV
Min Operating Temperature :
-65°C
JESD-609 Code :
e3
Peak Reverse Current :
25μA
Terminal Form :
Gull wing
Max Reverse Leakage Current :
25μA
Length :
10.4mm
Forward Current :
15A
Max Surge Current :
220A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Single
REACH SVHC :
No SVHC
Application :
EFFICIENCY
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Number of Phases :
1
Pin Count :
3
Width :
9.35mm
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Base Part Number :
STPS15
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
725mV @ 7.5A
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
220A
Average Rectified Current :
7.5A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Height :
4.6mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Datasheets
STPS15M80CG-TR
STMicroelectronics STPS15M80CG-TR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 7.5A 80V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
STPS15M80CG-TR Overview
As long as the forward voltage is set to 870mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 220A.As long as the forward voltage is set to 15A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 25μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 25μA, which is the current coming from that semiconductor device.
STPS15M80CG-TR Features
870mV forward voltage
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
STPS15M80CG-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS15M80CG-TR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23