STPS10H100CT
Mfr.Part #
STPS10H100CT
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Common Cathode
Height :
9.15mm
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
STPS10
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Forward Voltage :
610mV
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Contact Plating :
Tin
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Forward Current :
10A
Max Reverse Leakage Current :
3.5μA
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
180A
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Terminal Position :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3.5μA @ 100V
Average Rectified Current :
5A
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 5A
Output Current-Max :
5A
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
10A
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tube
Max Surge Current :
180A
Peak Reverse Current :
3.5μA
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Schottky
Length :
10.4mm
Width :
4.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
STPS10H100CT
STMicroelectronics STPS10H100CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 5A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STPS10H100CT Overview
Devices that have a forward voltage of 610mV will operate.The maximum output voltage is 5A.Keeping the surge current under 180A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 10A will operate.Array is possible to draw current from the part of 10A.The reverse voltage peak of this device is 3.5μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 3.5μA.
STPS10H100CT Features
610mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 3.5μA
a reverse voltage peak of 3.5μA
STPS10H100CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS10H100CT applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23