STM8S903K3T6CTR
Mfr.Part #
STM8S903K3T6CTR
Package / Case
32-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP
Microcontrollers
Height Seated (Max) :
1.6mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.95V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Power Supplies :
3.3/5V
Package / Case :
32-LQFP
On Chip Program ROM Width :
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Timers/Counters :
9
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
QUAD
Length :
7mm
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Current-Max :
4.75mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
ROM (words) :
Frequency :
16MHz
DAC Channels :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Watchdog Timer :
HTS Code :
Data Converter :
A/D 7x10b
Base Part Number :
STM8S903
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
333mW