STM8S103K3U6
Mfr.Part #
STM8S103K3U6
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32UFQFPN
Stock
42
In Stock :
42
Series :
STM8S
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
28
Memory Size :
8kB
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
Height :
550μm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.95V~5.5V
Number of PWM Channels :
3
Base Part Number :
STM8S103
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Frequency :
16MHz
Flash
Watchdog Timer :
yes
Terminal Position :
QUAD
MICROCONTROLLER
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
4
Width :
5.15mm
Data Converter :
A/D 4x10b
Number of I2C Channels :
1
EEPROM Size :
640 x 8
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
8-Bit
Number of Pins :
32
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
5.15mm
Number of Timers/Counters :
7
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
32
Data Bus Width :
8B
Core Processor :
Surface Mount
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Max Power Dissipation :
526mW
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.95V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
Pin Count :
Supply Voltage :
3.3V