STM32L151VCT6D
Mfr.Part #
STM32L151VCT6D
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Number of Pins :
100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Power Supplies :
1.8/3.3V
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
1.8V
Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
100
Height Seated (Max) :
1.6mm
Data Bus Width :
32b
EEPROM Size :
8K x 8
HTS Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Qualification Status :
Not Qualified
Oscillator Type :
Internal
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Interface :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
On Chip Program ROM Width :
8
Length :
14mm
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Number of I/O :
83
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
12.3mA
STM32L1
Memory Size :
256KB
Factory Lead Time :
10 Weeks
DAC Channels :
RAM Size :
32K x 8
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of Timers/Counters :
9
Terminal Pitch :
0.5mm
Max Power Dissipation :
465mW
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
PWM Channels :
Package / Case :
100-LQFP
Surface Mount
CPU Family :
CORTEX-M3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
Base Part Number :
STM32L151
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V