STM32L151VCH6TR
Mfr.Part #
STM32L151VCH6TR
Package / Case
100-UFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100UFBGA
Terminal Form :
Ball
Length :
7mm
Number of I/O :
83
Terminal Pitch :
0.5mm
Max Power Dissipation :
339mW
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
Number of Pins :
100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Data Converter :
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Data Bus Width :
32b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Base Part Number :
STM32L151
Interface :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Number of Terminations :
100
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Supply Current-Max :
12.3mA
On Chip Program ROM Width :
8
Memory Size :
256KB
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Watchdog Timer :
Power Supplies :
2/3.3V
Supply Voltage :
3V
Core Architecture :
ARM
Number of Timers/Counters :
9
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
PWM Channels :
EEPROM Size :
8K x 8
DAC Channels :
Frequency :
32MHz