STM32L151RBT6A
Mfr.Part #
STM32L151RBT6A
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Timers/Counters :
8
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
444mW
Length :
10mm
Number of Pins :
64
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Terminations :
64
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
STM32L1
Terminal Pitch :
0.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Bus Width :
32b
Number of I/O :
51
REACH SVHC :
No SVHC
DAC Channels :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3V
Mount :
yes
Watchdog Timer :
PWM Channels :
Memory Size :
128kB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Data Converter :
A/D 20x12b; D/A 2x12b
ECCN Code :
3A991.A.2
DMA Channels :
RAM Size :
32K x 8
Core Architecture :
ARM
EEPROM Size :
4K x 8
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
1.6mm
Base Part Number :
STM32L151
Packaging :
Tray
Package / Case :
64-LQFP
Bit Size :
32
Frequency :
32MHz