STM32L151CCT7TR
Mfr.Part #
STM32L151CCT7TR
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Bit Size :
32
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Power Supplies :
2/3.3V
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 2x12b
Number of Terminations :
48
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
ROM (words) :
262144
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
7mm
Oscillator Type :
Internal
CPU Family :
CORTEX-M3
Base Part Number :
STM32L151
Supply Voltage :
3V
Speed :
32MHz
Has ADC :
EEPROM Size :
8K x 8
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Clock Frequency :
24MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Series :
STM32L1
PWM Channels :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Size :
32-Bit
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
7mm
Package / Case :
48-LQFP
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Current-Max :
9.6mA
Number of I/O :
37
Reach Compliance Code :
Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V