STM32L151C8T6TR
Mfr.Part #
STM32L151C8T6TR
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
CPU Family :
CORTEX-M3
Max Power Dissipation :
339mW
Data Converter :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
7mm
DMA Channels :
yes
Frequency :
32MHz
MICROCONTROLLER, RISC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 7 months ago)
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
48
DAC Channels :
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Number of Timers/Counters :
8
ECCN Code :
3A991.A.2
Oscillator Type :
Internal
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
10K x 8
Base Part Number :
STM32L151
Number of Pins :
48
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
On Chip Program ROM Width :
8
Core Architecture :
ARM
Package / Case :
48-LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of I/O :
37
Series :
STM32L1
ROM (words) :
65536
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V