STM32L083CBT6
Mfr.Part #
STM32L083CBT6
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Length :
7mm
32-Bit
Width :
7mm
PWM Channels :
yes
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
48
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type :
Internal
Speed :
32MHz
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Form :
Gull wing
EEPROM Size :
6K x 8
Has ADC :
yes
On Chip Program ROM Width :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ROM (words) :
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Package / Case :
48-LQFP
Series :
STM32L0
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
RAM Size :
20K x 8
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Number of I/O :
40
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
ECCN Code :
5A992.C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
3V
DMA Channels :
Base Part Number :
STM32L083
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
Height Seated (Max) :
1.6mm