STM32L082KBU6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM32L082KBU6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFPN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
32MHz
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
ECCN Code :
5A992.C
Bit Size :
32
Length :
5mm
Number of I/O :
23
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
STM32L082
Has ADC :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Series :
STM32L0
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
25MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
EEPROM Size :
6K x 8
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Core Size :
32-Bit
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
RAM Size :
20K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER RISC
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V