STM32L072VBT6
Mfr.Part #
STM32L072VBT6
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Length :
14mm
ROM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
DAC Channels :
PWM Channels :
Clock Frequency :
32MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Number of I/O :
84
Terminal Pitch :
0.5mm
Data Converter :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Packaging :
Tray
EEPROM Size :
3K x 8
Number of Terminations :
100
DMA Channels :
Width :
14mm
Terminal Form :
Gull wing
Series :
STM32L0
Base Part Number :
STM32L072
On Chip Program ROM Width :
8
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
20K x 8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Package / Case :
100-LQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Has ADC :
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Speed :
32MHz
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.6mm