STM32L053C8T7
Mfr.Part #
STM32L053C8T7
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Number of I/O :
37
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
48
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Data Bus Width :
32b
Number of Timers/Counters :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
32MHz
Number of Pins :
48
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Supply Voltage :
3V
Length :
7mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Has ADC :
yes
Base Part Number :
STM32L053
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
32
On Chip Program ROM Width :
8
Package / Case :
48-LQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
8K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
3A991.A.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interface :
I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
64KB
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
DAC Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
EEPROM Size :
2K x 8
Core Architecture :
ARM
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Max Power Dissipation :
363mW