STM32L041F6P7
Mfr.Part #
STM32L041F6P7
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP
Microcontrollers
Integrated Cache :
No
Number of DMA Channels :
7
Format :
FIXED POINT
Bit Size :
32
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Low Power Mode :
yes
Width :
4.3mm
Packaging :
Tray
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Terminal Form :
Gull wing
Core Architecture :
ARM
Factory Lead Time :
10 Weeks
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
EEPROM Size :
1K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Length :
6.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Size :
32kB
Oscillator Type :
Internal
On Chip Program ROM Width :
8
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ARM® Cortex®-M0+
Boundary Scan :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
STM32L041
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
5.7mA
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
ECCN Code :
5A992.C
ROM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of Timers :
8
Number of Terminations :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
STM32L0
CPU Family :
CORTEX-M0
Number of External Interrupts :
26
Number of I/O :
15
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
STM32L041F6P7
Introducing Microcontrollers STMicroelectronics STM32L041F6P7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:STM32L041, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, STM32L041F6P7 pinout, STM32L041F6P7 datasheet PDF, STM32L041F6P7 amp .Beyond Microcontrollers STMicroelectronics STM32L041F6P7 ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.