STM32F302RCT7TR
Mfr.Part #
STM32F302RCT7TR
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Speed :
72MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
40K x 8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Terminations :
64
Data Converter :
A/D 16x12b; D/A 1x12b
HTS Code :
Number of I/O :
52
Height Seated (Max) :
1.6mm
Length :
10mm
Terminal Form :
Gull wing
ROM (words) :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
CPU Family :
CORTEX-M4F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
STM32F302
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Surface Mount :
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
ECCN Code :
3A991.A.2
Power Supplies :
2.5/3.3V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
DAC Channels :
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
STM32F3
Core Size :
32-Bit
DMA Channels :
Package / Case :
64-LQFP
Clock Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Datasheets
STM32F302RCT7TR
STMicroelectronics STM32F302RCT7TR
Microcontrollers STMicroelectronics STM32F302RCT7TR Overview
STM32F302RCT7TR Features
  • 32-bit ARM Cortex-M4 core with a maximum frequency of 72 MHz.