STM32F103R6T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM32F103R6T6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Max Power Dissipation :
444mW
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
STM32F103
Length :
10mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Timers/Counters :
3
Height :
1.45mm
Supply Current-Max :
45mA
Data Converter :
A/D 16x12b
Program Memory Type :
Flash
Series :
STM32F1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Watchdog Timer :
yes
Peripherals :
DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of ADC Channels :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I2C Channels :
1
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Frequency :
72MHz
Bit Size :
32
Packaging :
Tray
Pin Count :
64
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
10K x 8
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
64-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
32-Bit
Data Bus Width :
32b
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Terminal Pitch :
0.5mm
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O :
51
Core Architecture :
ARM
Memory Size :
32kB
Number of Terminations :
64
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
Terminal Position :
QUAD
Width :
12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Datasheets
STM32F103R6T6
STMicroelectronics STM32F103R6T6
Microcontrollers STMicroelectronics STM32F103R6T6 Overview
STM32F103R6T6 Features
The STM32F103R6T6 microcontroller boasts several key features that make it a go-to solution for developers and engineers. Its 32-bit ARM Cortex-M3 core delivers efficient processing capabilities with a maximum CPU speed of 72 MHz, which is suitable for handling complex algorithms and multitasking environments. The device also supports an extensive range of enhanced I/Os and peripherals, including USART, SPI, and CAN interfaces, which are essential for advanced communication protocols. Additionally, it includes an analog-to-digital converter (ADC) and multiple timers, enhancing its utility in real-time control systems.